Cykl Krebsa

Jeśli uczyłeś się biologii w szkole średniej lub czytałeś o zdobywaniu masy mięśniowej, prawdopodobnie słyszałeś o Cyklu Krebsa. Jest to jeden z etapów metabolicznych tlenowego oddychania komórkowego zachodzącego w naszym organizmie. Znany jest również jako cykl kwasu cytrynowego i jest etapem metabolicznym, który występuje w matrycy mitochondrialnej wszystkich komórek zwierzęcych.
 
Zanim wyjaśnimy, czym jest cykl krebsa https://www.gentaur.pl/wiedza/cykl-krebsa-nie-taki-straszny
, musimy pamiętać jak działa oddychanie komórkowe, gdyż ma ono istotne znaczenie.
 
Przyjrzyjmy się fazom oddychania komórkowego. Dzieje się to w 3 głównych fazach:
 
Glikoliza: jest to proces polegający na rozłożeniu glukozy na mniejsze części. Podczas tego procesu powstaje pirogronian lub kwas pirogronowy, który prowadzi do acetylo-CoA.
 
Cykl Krebsa: W cyklu Krebsa acetylo-CoA jest utleniane do CO2.
 
Obieg oddechowy: Większość energii jest tu wytwarzana przez przeniesienie elektronów z wodoru. Energia ta wynika z usuwania substancji biorących udział we wszystkich poprzednich etapach.
 
 
Co to jest cykl Krebsa

Jak działa oddychanie komórkowe, które jest jednym z etapów tego cyklu, dowiedzmy się na czym polega. Wiemy, że jest to cykl złożony i pełni wiele funkcji, które przyczyniają się do metabolizmu komórkowego. Bez tego cyklu wszystkie komórki nie byłyby w stanie pełnić funkcji życiowych dla naszego organizmu. Ostatecznym celem cyklu Krebsa jest pomoc w rozkładaniu końcowych produktów metabolizmu węglowodanów, lipidów i niektórych aminokwasów.
 
Jedząc powinniśmy wiedzieć, że głównymi makroskładnikami są węglowodany, białka i tłuszcze. Białko z kolei składa się z aminokwasów. Z tego powodu cykl Krebsa ma ogromne znaczenie w procesie odżywiania. Wszystkie substancje, które dostają się do organizmu z pożywieniem, są przekształcane w acetylo-CoA, uwalniając CO2 i H2O oraz syntetyzując ATP.
W wyniku tej syntezy powstaje energia, którą komórki muszą wykorzystać do pełnienia swoich funkcji.
 
We wszystkich etapach cyklu mamy różne półprodukty, które wykorzystują jako prekursory w syntezie aminokwasów i innych biomolekuł. Poprzez ten cykl możemy uzyskać energię z organicznych cząsteczek żywności. Tę energię, którą otrzymujemy, możemy przenieść do molekuł, aby wykorzystać ją w działaniach komórkowych, a my możemy wykonywać nasze funkcje życiowe i wykonywać wszystkie codzienne czynności fizyczne.
 
W cyklu Krebsa znajdziemy kilka reakcji chemicznych, które mają głównie charakter oksydacyjny. Wszystkie reakcje wymagają do zajścia tlenu. W każdej reakcji chemicznej biorą udział pewne enzymy znajdujące się w mitochondriach komórek. Wszystkie enzymy mają podstawową zdolność do katalizowania reakcji chemicznych. Kiedy mówimy o katalizowaniu reakcji, mamy na myśli zdolność do zwiększenia szybkości, z jaką reaktanty są przekształcane w produkty.
 
Publicado en Health en diciembre 12 at 05:56
Comentarios (0)
No login
Inicie sesión o regístrese para enviar su comentario
Cookies on De Gente Vakana.
This site uses cookies to store your information on your computer.